V případě opatření, jejichž cílem je obnova a tvorba biotopů zvláště chráněných druhů živočichů (viz příklady opatření níže), musí žadatel o podporu z OPŽP jako povinnou součást žádosti doložit prohlášení o vzdání se práva na náhradu škody. Tímto prohlášením se vlastník zatíženého pozemku na neomezenou dobu vzdává práva na náhradu újmy na zatíženém pozemku podle § 58 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění, a § 11 odst. 3 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích, v platném znění.
Žadatel předkládá prohlášení pouze s jeho podpisem (bez úředního ověření). V případě, že je žádost o podporu úspěšná a opatření je podpořeno, bude prohlášení podepsáno ze strany AOPK ČR po řádném ukončení projektu v rámci závěrečného vyhodnocení akce. AOPK ČR následně nechá vzdání se práva na náhradu škody (újmy) zapsat vkladem do katastru nemovitostí a uhradí správní poplatek za zápis.
Příklady opatření, u nichž je nezbytné v rámci žádosti o podporu z OPŽP předložit prohlášení o vzdání se práva na náhradu škody:
• Asanace dřevní hmoty a ponechání dřevní hmoty k zetlení
• Vytvoření a výsev regionálních směsí
• Založení nebo obnova sadu
• Ostatní specifická opatření směřující ke zlepšení stavu populací jednotlivých druhů např. podpora hnízdních možností, rozrušování drnu apod.
• Založení/obnova tůně, mokřadních biotopů či malé vodní nádrže
• Revitalizace – slepá říční ramena
Povinnost doložit k žádosti o poskytnutí podpory prohlášení o vzdání se práva na náhradu škody se netýká projektů realizovaných ve zvláště chráněných území (ZCHÚ).