Kotlíkové dotace 2014-2020 – 1. výzva

Díky Ministerstvu životního prostředí a Státnímu fondu životního prostředí ČR mohly domácnosti v letech 2015-2016 získat až 127 500 Kč na výměnu zastaralých kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za nový ekologický kotel nebo tepelné čerpadlo.

První výzva kotlíkových dotací pro kraje odstartovala v červenci 2015.

Cílem 1. výzvy je vyměnit do roku 2018 minimálně 20 tisíc nevyhovujících kotlů.

Jak požádat o dotaci?

O aktuálních možnostech kotlíkových dotací se se informujte na vašem krajském úřadě. Kontaktní údaje na krajské úřady najdete v Kontaktech na kraje.

Základní pravidla, které pro kraje stanovilo Ministerstvo životního prostředí: Základní pravidla pro fyzické osoby (pdf). Kraje mohly základní pravidla pro občany ještě upravit popř. rozšířit.

Odpovědi na některé další otázky k 1. výzvě kotlíkových dotací si můžete přečíst v dokumentu:

Podporované výrobky najdete v seznamu, kam postupně přibývají další a další nové kotle a tepelná čerpadla:

Informace pro kraje

Informace pro výrobce

 

Ministr Brabec o kotlíkových dotacích: Neváhejte a přijďte si pro kotlíkovou dotaci

Ministerstvo životního prostředí poskytne do roku 2020 díky Evropské unii 9 miliard korun na výměnu kotlů v rodinných domech. Proč právě na kotle?
Staré kotle na tuhá paliva v současnosti patří mezi největší znečišťovatele ovzduší. Kouř z nich ohrožuje zdraví naše, našich sousedů i našich dětí. Ministerstvo životního prostředí proto s EU dojednalo jedinečnou a revoluční možnost pro české domácnosti vyměnit tyto kotle za nové ekologičtější. První 3 miliardy Kč teď kraje dostaly, aby je rozdělily svým občanům.

Jak je příspěvek velký a dostane se na všechny?
9 miliard korun je na jednu stranu hodně, protože zajistí výměnu až 100 000 kotlů v celé ČR. Celkem je ale v Česku až 350 000 starých neekologických kotlů, které nebude možné od září 2022 používat. Kdo tedy zaváhá a nevyužije dotace, bude muset výměnu emisně nevyhovujícího kotle zaplatit ze svého.

Kde se zájemci o dotace dozvědí podrobnosti a kdo se může o dotaci ucházet?
Dotace pro domácnosti budou administrovat kraje. Lidé by se měli v první řadě obrátit na svůj krajský úřad, kde jim odborníci poradí, jak na to. O dotaci si může požádat každý majitel rodinného domu s kotlem na pevná paliva s ručním přikládáním.